Jöhet a gólbíró!?
B-közép.gportal 2012.10.23. 20:06
A futball szabályalkotó testületének (IFAB) zürichi tanácskozása után Jérome Valcke, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) főtitkára bejelentette, hogy döntöttek a gólvonal-technológia bevezetése mellett.
A FIFA elsőként a 2012-es klubvilágbajnokságon alkalmazza a technológiát Japánban, és ha működik, akkor a jövő évi Konföderációs Kupán és a 2014-es világbajnokságon is használni fogják.
Négy országban – Angliában, Németországban, Magyarországon és Olaszországban – két különböző cég által kifejlesztett rendszert teszteltek, amelyek mindegyike megfelelt a FIFA követelményeinek, így mind a Hawk-Eye, mind a GoalRef rendszer zöld utat kapott. A Hawk-Eye a teniszből is ismert kamerás megfigyelő módszer alapján segíti majd a játékvezetőt, míg a GoalRef a labdába épített chipnek köszönhetően.
A FIFA jelezte, mind a Hawk-Eye-t, mind a GoalRefet használni fogja, a klub-vb-n az egyik stadionba az egyik, a másik stadionba a másik rendszert telepítik.
Jérome Valcke a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, a változtatás továbbra is csak a gólvonal-technológiára vonatkozik, azaz arra, hogy a labda adott esetben áthaladt-e gólvonalon vagy sem. Elhangzott, a végleges döntés és felelősség továbbra is a játékvezetők kezében marad, azaz a technológia csak egy segítség a játékvezető számára. Ez már csak azért is szükségszerű, mert előfordulnak olyan esetek, amikor a labda egyértelműen szabálytalan körülmények között (például kezezés) jut a hálóba.
Valcke a technológia bevezetéséről elmondta, hogy a használat előtt minden egyes stadionban tesztelni kell majd az adott technológiát a bevezetése előtt. A FIFA főtitkára hangsúlyozta, begyűjtöttek minden szükséges információt a rendszerekről, és az eredmények azt mutatták, hogy megoldást jelenthetnek a problémákra nemcsak napjaink futballjában, hanem a jövőben is. Valcke szerint kevés olyan eset várható majd, amikor valóban igénybe veszik majd az új technológiákat, és aligha okoz egy percesnél nagyobb „fennakadást” a játékban.
A FIFA-rendezvényeken a FIFA telepíti a rendszereket, így a brazíliai vb stadionjaiban ezek már biztosan alkalmazhatók lesznek. Valcke elismerte, valóban mindkét technológia drága (150–250 ezer dollár stadiononként), ugyanakkor egy újonnan épülő stadion költségéhez képest elenyésző.
A sajtótájékoztatón természetesen elhangzott, hogy Michel Platini az Eb utolsó napjaiban is a gólbírók alkalmazása és a technológia bevezetése ellen volt. (A FIFA-elnök Sepp Blatterrel ellentétben.) A FIFA képviselői hangsúlyozták: a technológia alkalmazása vagy elvetése a tagszövetségek felelőssége marad, a bevezetés nem kötelesség, hanem lehetőség.
Az ülésen az IFAB tagjaként jelenlévő Alex Horne, az Angol Labdarúgó-szövetség főtitkára az újságírók kérdésére közölte, hogy a Premier League-ben a lehető leghamarabb be akarják vezetni a technológiai segítséget, akár már a következő szezon közben is.
Forrás: nso.hu (teljes cikk itt: http://www.nemzetisport.hu/minden_mas_foci/a-klub-vb-n-mar-hasznalni-fogjak-a-golvonal-technologiat-214645
|